Haber

AB, Kızıldeniz’e askeri misyon konusunda anlaştı

Avrupa Birliği ülkeleri, Yemen’de Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı Kızıldeniz’de seyir güvenliğini sağlamak amacıyla bölgeye askeri güç gönderme konusunda anlaştı.

Brüksel’de gerçekleştirilen AB dışişleri bakanları toplantısının ardından açıklama yapan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kızıldeniz’deki deniz güvenliği operasyonlarına ilişkin prensipte anlaşmaya varıldığını belirterek, bu misyonla ilgili çeşitli seçeneklerin masaya yatırıldığını kaydetti. tartışıldı. Borrell, bu görevin ne zaman başlayabileceği konusunda artık fikir birliğine varılması gerektiğini söyledi.

Yemen’in kuzey ve batı bölgelerini kontrol altında tutan Husiler, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail topraklarına saldırması sonucu başlayan savaşta Hamas’a destek vermek üzere İsrail’e giden ticari gemilere saldırıyor. Kızıldeniz’de seyir halindeyken, bölgedeki ABD ve İngiltere güçleri son dönemde Husi hedeflerine yönelik operasyonlar gerçekleştirdi.

Almanya “Hessen” firkateynini göndermeyi planlıyor

Alman haber ajansı AB dışişleri bakanlarının Pazartesi günü vardığı uzlaşmaya ilişkin dpa ‘a konuşan diplomatik kaynaklar, gelecek ay başlaması beklenen misyonun Avrupa ülkelerine ait savaş gemileri ile havadan erken uyarı ve kontrol amaçlı radar gözlem sistemlerini içerdiğini kaydetti. Ancak AB diplomatları, ABD’nin Yemen’deki Husi hedeflerine yönelik saldırılarına yönelik desteğin gündemde olmadığına dikkat çekti.

Alman hükümet kaynakları da Almanya’nın Hessen fırkateyni ile göreve katılmayı planladığını bildirdi. Ancak bunun için AB’nin planları netleştikten sonra Alman Federal Meclisi’nin onayı gerekiyor. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock bu sabah yaptığı açıklamada, AB’nin Kızıldeniz’deki askeri misyonuna ilişkin nihai ayrıntıların bir an önce açıklığa kavuşturulması çağrısında bulunarak, Husilerin saldırılarının “özgür toplumun can damarlarından birine saldırı” anlamına geldiğini vurguladı. navigasyon ve dolayısıyla dünya ticareti.”

dpa/BK,TY

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu