Haber

Türkiye, 2022’de yaklaşık 110.000 göçmeni sınır dışı etti

Türkiye’nin düzensiz göçle mücadelesi sürüyor…

Göç İdaresi Başkanlığı Düzensiz Göç ve Sınır Dışı İşlemleri ile Mücadele Genel Müdürü Ramazan Seçil; göçmenlerin kolluk kuvvetleri tarafından yakalandıktan sonra sınır dışı edilme işlemleri tamamlanana kadar barındıkları geri gönderme merkezlerinden biri olan Akyurt Geri Gönderme Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Kapasiteler artırıldı

Geri gönderme merkezlerinin 2015 yılında bin 740 kişilik kapasiteye sahip olduğunu belirten Seçilme, bu yıl itibarıyla 30 geri gönderme merkezinin kişi kapasitesinin 20 bin 540’a ulaştığını söyledi.

Seçilmiş, “Şu anda, geri gönderme merkezlerimizde yaklaşık 18.000 düzensiz göçmen var.” söz konusu.

Geri gönderme merkezlerinde 18.000 göçmen var

Türkiye’nin 2015 yılından bu yana Düzensiz Göçle Mücadele Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’ndaki 4 stratejik öncelik çerçevesinde düzensiz göçle mücadelesini sürdürdüğünü dile getiren Seçilmiş, bu stratejik önceliklere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Asıl amacımız düzensiz göçü kaynağında durdurmaya yönelik faaliyetler yürütmek. Sınırda çok ciddi önlemler aldık. Bu yıl sınırlarımızdaki baskılarda yüzde 36 oranında azalma var. Yani sınırlarımızda bloke ettiğimiz yabancı sayısında geçen yıla göre yüzde 36 azalma var.

Van’da yakalanan düzensiz göçmen sayısında yüzde 20’lik bir azalma var. Yurt içinde aktif yakalamalar yapıyoruz. 2019’da 454 bin yabancı yakaladık, bu rakamlar 2020 ve 2021’de pandemi nedeniyle azalarak 122 bin 162 bine ulaştı. Bu yıl 263.136 düzensiz göçmen yakaladık. Mükerrerliği ortadan kaldırdığımızda ise bu sayı 219.495 oluyor.”

2016’da saha dışı başarı oranı yüzde 9 oldu

Etkin ve sağlıklı bir iade sistemi kurduklarını belirten Seçmiş, “2016’da yüzde 9 olan sınır dışı etme başarı oranımız bu yıl Suriyelileri ve mükerrerliği hariç tuttuğumuzda yüzde 65’e ulaştı. Geri gönderme merkezlerinde sınır dışı edilecek 18 bin yabancıyı da hesaba kattığımızda yüzde 70’lere varan sınır dışı etme başarı oranımız var.”söz konusu.

“61 bin 617 kişiyi Afganistan’a, 12 bin 914 kişiyi Pakistan’a sınır dışı ettik”

Seçilmiş, “2019’da 107 bin düzensiz göçmeni sınır dışı ettik. 2019 en çok sınır dışı edilen yıl oldu. Dün itibarıyla bu yıl 109.816 düzensiz göçmen sınır dışı edildi. Bu yıl bizim için bir yılda en çok sınır dışı edilen yıl oldu. Rekor kırdık” .”terimleri kullandı.

Afganistan’a bu yıl 230 charter sefer düzenledikleri bilgisini paylaşan Bakan, 61 bin 617 Afgan uyrukluyu ülkelerine gönderdiklerini ve bu uyruktan yabancıları sınır dışı etmede yüzde 70’e yakın başarı sağladıklarını söyledi.

Seçilmiş, bu yıl sınır dışı edilen Pakistan uyruklu sayısının 12 bin 914 olduğunu belirterek, bu yıl Pakistan’a 2 charter uçuşu düzenlediklerini ve bu uyruktan yabancıları sınır dışı etme başarı oranlarının yüzde 94 olduğunu söyledi.

2020’den beri Yunanistan’ın geri itmesi nedeniyle 170 göçmen öldü

Türkiye’nin geri dönüş ve ülke dışı başarı açısından dünyanın en başarılı ülkesi olduğunu vurgulayan Seçilmiş, şunları söyledi:

“Avrupa Birliği ülkelerinde bu oranların yüzde 10 civarında olduğunu belirteyim. Sınır dışı etme işlemlerinde insan odaklı göç yönetimi yaklaşımımızdan taviz vermiyoruz. Bu sınır dışı etmelerdeki başarı oranlarımız arttıkça, zaman zaman geri gönderme merkezleri hakkında haksız suçlamalarla karşı karşıya kalıyoruz.

Hem Yunanistan’ın hem de Avrupa Birliği’nin insanlık dışı muamelesine ses çıkarmayan ve göz yumanların geri gönderme merkezlerimizle ilgili bazı iddialarını görüyoruz. Bu iddiaları kesinlikle reddediyoruz. Bir rakam vereyim, 2020’den bu yana Yunanistan’ın geri itmesi nedeniyle 170 göçmen hayatını kaybetti.”

“Türkiye Cumhuriyeti korumasına muhtaç kimseyi göndermez”

Sistematik olmayan göçmenlerin geri gönderme merkezlerinde tüm temel ihtiyaçlarının karşılandığını, insan haklarına saygılı davranıldığını ve herhangi bir kötü muameleye maruz bırakılmadığını anlatan Dr. “Türkiye Cumhuriyeti, korunmaya muhtaç veya gönderildiğinde zulüm veya ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacak kimseyi ülkesine göndermez. Gerekli korumayı sağlar. Bizim mücadelemiz, ülkemizdeki kaçak göçmenlerin geri gönderilmesidir. Bu korumaya muhtaç olmayanlar.”dedi.

Düzensiz göçmenlerin sınır dışı işlemleri hakkında bilgi veren Seç Seçil, “Geri gönderme merkezlerinde sınır dışı işlemleri için gözaltı süremiz 12 ay 6+6’dır. Bu süre zarfında yabancıyı sınır dışı etmek zorunda kalıyoruz. Yabancının sınır dışı edilmesiyle ilgili en değerli husus seyahat belgesinin olup olmadığıdır. seyahat belgesi var, kanunda beklenmesi gerekiyor”Dava açmak için süreler var. Bu süreler takip edildikten sonra 7 gün sonra hızla sınır dışı edeceğiz. Yabancı da gönüllüyse 7 gün geçmeden feragat dilekçesi ile gönderebiliriz.”dedi.

Seçilmiş, seyahat belgesi olmadığında sürecin farklı işlediğine işaret ederek, “Yabancının uyruğunun tespiti konusunda teknik geliştirmeler yaptık, burada belirteyim. Dışişleri Bakanlığımız 78 ülkede vize verirken parmak izi almaya başladı. Sistemsiz bir göçmen ülkeye gelse bile kimliğini saklıyor. milliyetinden veya başka bir milliyetten olduğundan bahsederse, milliyetini parmak izi eşleştirme ile kolayca bulabilir. Biz tespit edebiliriz.”söz konusu.

“Seyahat belgesini temin edip ülkenize gönderiyoruz”

Yasa dışı yollardan geçiş yapan seçilmiş kişilerin tutuklandıktan sonra sınır dışı edilmesi sorunuyla ilgili olarak, “Ülkemize yasa dışı yollardan girenler, Afganlar ve Pakistanlılar genellikle doğu sınırlarımızda bulunuyor. Detaylı bir görüşmeden sonra gerçek kimliğini belirledikten sonra konsoloslukla iletişime geçerek kişinin seyahat belgesini alıp ülkesine gönderiyoruz.”dedi.

Seçil, Fas ve Cezayir ile aynı formda kurulan biyometrik bilgi paylaşım prosedürü ile bu iki ülke vatandaşı olup Türkiye’de yakalananların sınır dışı oranlarında önemli artış yaşandığını söyledi.

Sınır dışı edilenlerin Türkiye’ye dönüş oranı

Seçilmiş, Türkiye tarafından yakalanan bir yabancının sistematik olmayan göç ortak veri tabanına kaydedildiğini, daha sonra tekrar yakalanması durumunda mükerrerliği görebileceklerini belirtti. “Türkiye’ye dönmek için sınır dışı ettiğimiz yabancıların tekrarlama oranı sadece yüzde 0,01.”bilgileri verdi.

Yabancıların yurt dışı işlemlerinin maliyetli bir iş olduğunu belirten Seçilmiş, bu maliyetin sadece ülke bütçesinden karşılanmadığını, sınır dışı edilen yabancının ilgili yasa gereğince giderlerinin kendisi tarafından karşılanmasının esas olduğunu, işbirliği yaptığı bazı ülke ve uluslararası kuruluşların seyahat masraflarını da karşıladığını belirtiyor.

Geri gönderme merkezlerinde sadece vize veya ikamet izinlerini ihlal eden yabancıların tutulmadığını, kamu düzeni ve güvenliği açısından sakıncalı bulunan yabancıların da sınır dışı edildiğini anlattı.

İstisnasız, kamu düzenini ve güvenliğini bozan ya da cezaevinden çıkan her yabancının sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerine teslim edildiğini kaydeden Seçmiş, geçmişte vatandaşlıktan çıkarılan Avustralyalıları bile sınır dışı ettiklerini söyledi.

Uluslararası savunma statüsünün bozulma durumu

Bu yıl mükerrer olmaksızın yakalanan 219 bin 495 düzensiz göçmen sayısına Suriyelilerin dahil olup olmadığı sorusuna Seç Seç şu yanıtı verdi:

“Suriyeliler iki nedenle kolluk tarafından yargılanıyor. Birincisi, suç işledikleri, kamu düzenini ve güvenliğini bozdukları, cezaevine girdikleri için sistematik olmayan göçü ortak bilgi tabanına işliyor. Bunlar hakkında sınır dışı etme kararı alınıyor. Suriyeliler geri gönderme merkezine götürülüyor Suriyeliler suça karıştığı anda geri gönderme merkezine götürülüyor.

İkincisi, normalde ülkemizde kayıtlı, geçici savunma kapsamında Avrupa’ya geçmeye çalışan, Yunanistan tarafından geri itilen ve Batı’da kolluk kuvvetleri tarafından yakalanan Suriyeliler de sistematik olmayan göç ortak veri tabanına kaydediliyor, ancak biz bunu yapmıyoruz. Bu Suriyelileri sınır dışı etme kararı alın. Çünkü bu kişi uluslararası savunma statüsünde, ülke içinde geçici savunma altında olan bir Suriyeli.

Uluslararası savunma statüsü ne zaman iptal edilecek? Kamu sistemi ve güvenliği için sakıncalı olduğunda. Hata yaptıklarında statüleri iptal edilir, kaçak çıkıştan yakalandıklarında statüleri iptal edilmez, kayıtlı oldukları illere yönlendirilirler ve imza mahkûmiyetine tabi tutulurlar. Üç kez imzalama zorunluluğuna uymazlarsa statülerinin iptal edildiği bir noktaya kadar gidebilirler.”

Geri gönderme merkezi basına tanıtıldı

Seçil, ifadesinin ardından gazetecilerle geri gönderme merkezini gezdi.

Öncelikle kolluk kuvvetleri tarafından yakalanarak geri gönderme merkezine getirilen düzensiz göçmenlerin parmak izleri veri tabanındaki verilerle eşleştirilir.

Daha sonra el dedektörü ve röntgen cihazlarıyla kıyafetleri ve eşyaları aranan göçmenlerin yasaklı eşyaları tutanak tutularak gözaltına alınıyor.

Temel ihtiyaç maddeleri, özel sağlık durumları da dahil olmak üzere diğer bilgileri kayıt altına alınan sistematik olmayan göçmenlere ulaştırılmaktadır.

Güvenlik önlemleri kapsamında, oda, tuvalet ve banyolar hariç, 7 gün 24 saat 302 kamera ile izlenen merkezde, sistemsiz göçmenlere günde en az 2.500 kalorilik 3 öğün yemek veriliyor.

Düzensiz göçmenlerin giyim ihtiyaçlarının karşılanması için giyim alanı ve sosyal faaliyetlerin yürütüldüğü alanların da yer aldığı merkezde sağlık hizmeti verecek poliklinik de bulunuyor.

Günde en az 1 saat havalandırma alanına alınan düzensiz göçmenler aynı zamanda fotoğrafçılık, spor ve masa tenisi oynayarak da vakit geçirebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu